O Nas

Mężczyźni Świętego Józefa to grupa mężczyzn, która organizuje się aby przeżywać głębiej przesłanie które zostawił nam Bóg, aby doświadczać czegoś więcej w życiu duchowym i skutecznie wcielać naukę Jezusa do życia codziennego.

Nasze główne cele to:

  • szukać Boga, odnajdywać Boga w drugim człowieku: w naszych rodzinach, w współpracownikach, wśród znajomych. Św. Bernard z Clairvaux żyjący w XII wieku mówił, że „jedyną rzeczą, która nie jest stratą czasu, jest poszukiwanie Boga, nawet jeśli On jest nieosiągalny”.
  • pomagać drugiemu człowiekowi, poprzez modlitwę i dobre słowo, a najbardziej potrzebującym, również materialnie. Oddając swoje "chleby" Panu wierzymy, że on dokona cudownego rozmnożenia tego, co przed nim złożyliśmy na modlitwie.
  • cieszyć się życiem i dzielić się tą radością z otaczającym nas światem stworzonym przez Boga. Nie chodzi tutaj, by komuś narzucać siłą naszą wiarę, ale o to, żeby dzielić się radością życia w wierze i by ta radość była pociągająca dla innych.

Szukać Boga

Mężczyźni Świętego Józefa podobnie jak nasz patron Św. Józef, chcą być jak najbliżej Boga, aby doświadczać jego mocy i łaski w życiu codziennym. Aby to doświadczenie było ciągle żywe, spotykamy się co tydzień w małych grupach na wspólnej modlitwie, gdzie wielbimy Boga i zanosimy swoje osobiste intencje oraz prośby. Bóg jest tak wielki, że może stać się dzieckiem. Nie uwłacza Mu to. Co więcej, tylko dziecko może powiedzieć do Boga: Ojcze! Ważną sprawą jest, byśmy odkryli Boga jako naszego Ojca, swojego Ojca, byśmy nawiązali autentyczny kontakt z Bogiem. Zapraszamy na nasze spotkania, gdzie można doświadczyć owej Ojcowskiej opieki.

Drugi człowiek.

Bóg powierzył nam pewne "talenty", którymi możemy dysponować: umiejętności, majątek, pozycję społeczną, czas; ale to od nas zależy jak je wykorzystamy. Najtrudniej zdać sobie sprawę tego, że wszytko co posiadamy, czym dysponujemy nie należy do nas, ale do Boga. My tylko zarządzamy tym co nam zostało powierzone, jesteśmy narzędziem, poprzez które tak naprawdę to sam Bóg przychodzi z pomocą napotkanemu człowiekowi z jego problemem. Chcąc się podzielić tym co wypracowaliśmy w życiu, uczestniczymy aktywnie w spotkaniach w schronisku Św. Alberta w Rybniku-Przegędzy, schronisku Św Alberta w Wodzisławiu Śl, czy noclegowni Jastrzębie.

Świat wokół nas.

Bóg powierzył nam świat (Rz 1,28), aby wykorzystywać jego zasoby, podziwiać jego piękno. Bóg pragnie również naszego szczęścia. Chcemy się dzielić tą prawdą z tymi, którzy nie mogą odnaleźć na tym świecie swojego miejsca. Organizujemy kilka razy w roku wyjazdy integracyjne (Męski weekend) i sportowo-wyczynowe (Spływ kajakowy), żeby zarówno lepiej się poznać, jak i zaprosić też osoby z poza grupy MŚJ, aby móc zaprezentować im nasze przesłanie. Dać się poznać nie jako banda dziwaków, ale jako zgrana ekipa mężczyzn, która polegając na Bogu rozwiązuje swoje życiowe trudności i wielbi Boga za otrzymane dary.